2013. október 8., kedd

A 2-es tipusú cukorbetegség

kezelése is, elkötelezettséget jelent a rendszeres vércukorszint-ellenőrzéssel, egészséges étkezéssel, rendszeres mozgással, esetleg gyógyszeres kezeléssel. Cukorbetegség esetén fokozottan kell ügyelni, ha hányás vagy hasmenés jelentkezik.

Hogyan étkezzen a cukorbeteg hányingerrel, hányással járó társbetegségek fellépésekor? A hányinger, hányás a megszokott étkezési ritmust nehezíti.
Kézenfekvőnek tűnhet, hogy ha a cukorbeteg nem vagy kevesebbet eszik, nem vagy kevesebb inzulint is kell kapnia. Ez azonban nem így van.
A hányinger, hányás valamely társbetegség tünete lehet. Ilyenkor pedig az inzulinszükséglet nem csökken, hanem nő. Megváltoznak az anyagcsere-folyamatok, felborulhat a kényes egyensúly.
A legfontosabb teendő ezért a szokásos inzulinadag beadása és a gyakoribb vércukor-ellenőrzés mellett az adott időtartamra eső szénhidrátmennyiség bevitele a megfelelő formában.
Ha a beteg folyékony-pépes táplálékot képes fogyasztani, ez lehet a megfelelő beviteli forma, ami a kívánt szénhidrátmennyiség mellett a szükséges folyadékfelvételt is biztosítja.
Bekövetkezhet a vércukorszint rohamos csökkenése (hipoglikémia), súlyos esetekben eszméletvesztést okozhat. Ilyenkor szükség lehet glükóz intravénás adására, hiszen eszméletlen beteget tilos és életveszélyes szájon át táplálni a félrenyelés és fulladás (aspiráció) veszélye miatt. Mikor az intravénás applikáció lehetetlen, szóba jöhet glukagon intramuszkuláris (izomba történő) adása is. forrás
A folyadék pótlására is ügyelni kell !

A vércukorszintet befolyásoló tényezők
A vércukorszint kiszámíthatatlannak tűnő módon változékony, ismertek viszont azok a hatások, amelyek befolyásolják.
  • Étkezés. Az, hogy mit és mennyit eszik, befolyásolja a vércukorszintet. A vércukorszint jellemzően étkezés után egy-két órával a legmagasabb.
  • Fizikai aktivitás. A mozgás csökkenti az izmok inzulinigényét, így minél aktívabb életet él, annál alacsonyabb lehet a vércukorszintje.
  • Gyógyszerek. Sok gyógyszer befolyásolja a vércukorszintet, ezáltal időről időre felül kell vizsgálni a cukorbeteg által szedett összes gyógyszert ebből a szempontból.
  • Betegségek. Egy megfázás vagy más betegség a szervezetben olyan hormonok felszabadulásához vezethet, amelyek emelik a vércukorszintet.
  • Alkohol. A máj az alkohol lebontásához glükózt használ fel, amelyet külső glükózforrás hiányában saját raktára terhére biztosít. Emiatt az alkohol önmagában fogyasztva kimerítheti a máj glükózraktárát, amivel órákra csökkentheti a vércukorszintet. Ez veszélyes mértéket általában csak alultáplált egyéneken illetve 1-es típusú cukorbetegeken érhet el. Az alkohol ugyanakkor energiahordozó, ezért szénhidrátgazdag (a szénhidrátok cukrokból állnak) táplálékkal együtt fogyasztva az alkohol tovább növeli a kalóriabevitelt, így növeli a vércukorszintet. Jelentős mennyiségű alkohol (fent említett összetett hatása miatt) kiszámíthatatlanná teszi a vércukorszintet csökkentő gyógyszerek hatását, cukorbetegségben tehát különösen fontos az alkoholfogyasztás mérséklése.
  • Stressz. Huzamosabb ideig fennálló stressz hatására a szervezetben felszabaduló hormonok (adrenalin, noradrenalin) gátolják az inzulin hatását és növelik a vércukorszintet.
  • Nők esetén a hormonszint változása. A női hormonok szintjének változása a menstruációs ciklus során befolyásolhatja a vércukorszintet, ez különösen feltűnő lehet a menstruáció előtti héten. A gyógyszerelésen gyakran menopauza után is változtatni kell. forrás

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése